Jak dobrze rozplanować obowiązki opiekunki osoby starszej? Jeśli zdecydowałaś się na podjęcie tego typu pracy, na początek zrób sobie listę tematów, o które musisz zadbać. Jako agencja mamy doświadczenie i chętnie podzielimy się nim z Tobą. Gotowa? Zapraszamy do lektury!
Na dobry początek – harmonogram dnia opiekunki
Twoja praca polega na opiece nad osobą starszą, która ma swoje przyzwyczajenia. Są one dla niej bardzo ważne, dlatego musisz zadbać, by ich nie zakłócić. W tym celu zapisz sobie plan dnia, w którym uwzględnisz stałe pozycje. Będą to takie czynności jak:
- pobudka i toaleta seniora,
- przygotowywanie i serwowanie posiłków,
- podawanie leków,
- aktywność fizyczna i umysłowa osoby starszej,
- zakupy,
- sprzątanie mieszkania,
- wizyty u lekarza.
Pamiętaj, aby grafik uwzględniał Twoje potrzeby, gdyż ich zaspokojenie jest ważne. Znajdź czas na odpoczynek oraz kontakt z najbliższymi. Dzięki zaplanowaniu każdej godziny wytyczysz dobowy rytm opieki nad seniorem.
Dawkowanie leków i suplementów osobie starszej
To jeden z ważniejszych aspektów opieki nad osobami starszymi. Dlatego przyjeżdżając do pracy w Niemczech, ustal:
- nazwy leków, które powinien przyjmować podopieczny,
- dawkowanie oraz pory dnia, w których tabletki muszą być podawane,
- czy senior ma przyjmować suplementy diety.
Wszystkie informacje zapisz sobie w harmonogramie. Zapoznaj się z ulotkami lekarstw, a zwłaszcza z możliwymi do wystąpienia działaniami ubocznymi. W razie potrzeby skontaktuj się z agencją opiekunek, która z pewnością pomoże Ci w tłumaczeniu z języka niemieckiego. Zapisz koniecznie numer telefonu oraz nazwisko lekarza, który zajmuje się podopiecznym.
Odpowiednio zbilansowane posiłki – czyli jak karmić seniora?
Do Twoich obowiązków, jako opiekunki osoby starszej w Niemczech, należy dbanie o wyżywienie seniora. Z racji wieku możesz spotkać się z oporem do zmiany diety, stąd doradzamy stopniowo wprowadzać nowe dania. Ważne jest, aby posiłki były zdrowe i bogate w odżywcze składniki. O wskazania dopytaj lekarza. Ustal również, czy podopieczny nie jest np. uczulony na orzechy, mleko itp. Jeśli osoba starsza, nad którą sprawujesz opiekę, nie jest w stanie samodzielnie jeść oraz pić, musisz jej w tym pomóc.
Ćwiczenia i spacery – zatroszcz się o aktywność starszej osoby
Zadaniem opiekunów osób starszych jest dbanie o ich aktywność umysłową i fizyczną. Dzięki tym zabiegom podopieczni mają lepsze samopoczucie, apetyt i kondycję. Ciekawą koncepcją są wyjazdy do muzeum, restauracji czy do parku. Oczywiście nie każdy senior może chodzić na długie spacery, ale pamiętaj, że nawet wyjście przed dom to spora dawka ruchu. W przypadku, jeśli opiece podlega osoba leżąca, ćwicz z nią każdego dnia.
Aktywność umysłowa jako źródło energii życiowej podopiecznego
Najlepszym sposobem stymulacji mózgu seniora jest pobudzanie szarych komórek. Skorzystaj z gotowych krzyżówek, rebusów czy nawet sudoku. Trenujcie umiejętność odczytywania zegara oraz znajomość dni tygodnia. Poza tym możecie wspólnie czytać książki, malować lub szydełkować. Każda tego typu czynność przyniesie spore korzyści dla umysłu i duszy podopiecznego.
Senior może potrzebować wsparcia emocjonalnego
Starość, choroby i ograniczenia fizyczne często przytłaczają seniorów i odbierają im radość z codzienności. Nawet jeśli osoba starsza nie prosi o wsparcie emocjonalne, może go potrzebować, a Ty, jako osoba pierwszego kontaktu, w szczególności masz wpływ na jego samopoczucie. Radość, pozytywne nastawienie i serdeczne podejście mogą podnieść na duchu seniora, a zachęcanie do aktywności fizycznej i umysłowej poprawić jego samopoczucie. Czasem zwykła rozmowa lub uważne wysłuchanie osoby starszej będzie bardzo pomocne.
Dialog z seniorem kluczem dobrej współpracy
Łatwość adaptowania się to kluczowa umiejętność opiekunki osoby starszej. Pomaga w nawiązaniu dialogu i tzw. nadawaniu na tych samych falach. Senior, który zauważy, że jest rozumiany, chętniej współpracuje i pozwala sobie pomóc. Tym sposobem zdobywasz zaufanie osoby starszej, a opieka nad nią jest nie tylko łatwiejsza i przyjemniejsza.
Opiekunka osób starszych – jak pogodzić życie z pracą?
Wyjazd do pracy poza granice kraju to często trudna decyzja. Argumentem „za” są dobre zarobki. Jednak jako opiekunka osób starszych w Niemczech masz kontakt z rodziną tylko na odległość. Dlatego każdego dnia staraj się mieć chwilę na rozmowę ze współmałżonkiem, dziećmi czy rodzicami. W ten sposób zatroszczysz się o Wasze relacje.
Opieka nad osobami starszymi, a Twoje samopoczucie
W Twojej agencji opiekunek możesz dopytać o inne Polki pracujące w okolicy. Spotkania z rodaczkami i dialog w ojczystym języku są naturalną potrzebą. Znajdź czas na czytanie książek lub inne hobby, które pogodzisz ze swoją pracą. Dobrym pomysłem jest też bieganie lub nauka tańca. Sprawdź, jakie są możliwości w miejscowości, w której sprawujesz opiekę nad seniorem.
Nieś pomoc, zarabiaj i czerp radość z pracy w opiece
Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci w zrozumieniu roli opiekunki osoby starszej w Niemczech. Jak widzisz, jest to praca wymagająca poświęcenia i stawia sporo wyzwań przed Tobą. Przede wszystkim jednak jest źródłem satysfakcji z dobrze spełnionego obowiązku, jakim jest pomoc innym. Dzięki powyższym wskazówkom z pewnością podołasz zadaniom związanym z opieką nad seniorami. Powodzenia!