opiekunka i starsza kobieta w łóżku

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to chętnie wybierana ścieżka zawodowa przez osoby, które pragną nieść pomoc i wsparcie seniorom, a przy tym otrzymywać godziwe wynagrodzenie. Dla wielu osób pragnących rozpocząć pracę w charakterze opiekunki pytaniem budzącym najwięcej wątpliwości jest, czy praca wymaga znajomości języka niemieckiego, a jeśli tak, to na jakim poziomie. W dzisiejszym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości w tym temacie.

Czy musisz znać język niemiecki, żeby zostać opiekunką osoby starszej w Niemczech?

Odpowiedź na to pytanie przeważnie brzmi – tak. Choć zdarzają się sytuacje, w których podczas pracy opiekunka nie komunikuje się z osobą starszą z uwagi na jej stan zdrowia, znajomość języka ułatwi adaptację i funkcjonowanie w nowym miejscu. Czy to rozmowy z rodziną osoby starszej, czy też komunikowanie się w sklepie lub u lekarza będzie łatwiejsze, jeśli nie wystąpi bariera językowa.

Natomiast większość ofert wymaga znajomości języka. Pracą opiekunki osoby starszej w Niemczech jest nie tylko pomoc w codziennych czynnościach, ale również towarzystwo. Często seniorzy to osoby samotne, które potrzebują wsparcia i rozmowy.

W jakim stopniu opiekunka osoby starszej powinna znać język niemiecki?

Wystarczająca będzie znajomość języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym. Osoba ubiegająca się o stanowisko opiekunki osoby starszej w Niemczech nie musi posiadać certyfikatów potwierdzających umiejętność posługiwania się językiem. Podczas pobytu w Niemczech te umiejętności mogą się rozwijać. Szlifowanie języka poprzez używanie go na co dzień to jedna z najlepszych i najskuteczniejszych metod.

Gdzie nauczyć się języka niemieckiego w stopniu podstawowym?

Jeśli nie pamiętasz zbyt wiele z lekcji języka niemieckiego w szkole lub takich lekcji w ogóle nie było, podstaw języka niemieckiego możesz nauczyć się bez wychodzenia z domu. W sieci dostępnych wiele bezpłatnych kursów i aplikacji. Możesz też wybrać płatne i szybsze programy, które pomogą Ci opanować umiejętność mówienia po niemiecku w stopniu komunikatywnym.