W Europie z roku na rok rośnie odsetek osób starszych, które ukończyły 70 lat i z tego powodu mogą potrzebować profesjonalnej opieki w wykonywaniu pewnych czynności. Postępująca demencja czy ograniczenia w mobilności to duże wyzwanie dla seniorów. Na szczęście dobra opiekunka ułatwi codzienne funkcjonowanie podopiecznemu. Jeśli zastanawiasz się nad zorganizowaniem profesjonalnej pomocy bliskiemu, przeczytaj artykuł naszej agencji pracy. Dowiedz się, gdzie szukać opiekunki dla seniora i jak wybrać najlepszą kandydatkę!

Jak znaleźć opiekunkę dla osoby starszej?

Decyzja o zatrudnieniu opieki dla bliskiej osoby nie jest łatwa. W końcu jako członek rodziny możesz mieć poczucie winy, że nie zajmujesz się seniorem samodzielnie. Niestety w dzisiejszych czasach mało który dorosły może sobie pozwolić na przeznaczenie kilku godzin dziennie na pieczę nad starszym krewnym – ze względu na obowiązki w pracy lub szkole. Na szczęście profesjonalna opiekunka pomoże Ci w tym, zapewniając seniorowi najlepsze warunki do codziennego funkcjonowania. Możesz szukać specjalistki na własną rękę, korzystając z rekomendacji znajomych lub też przeglądając oferty sprawdzonej agencji pracy.

Opiekunka dla seniora z polecenia

W natłoku ofert często zwracamy się po rekomendacje znajomych, którzy mają większe doświadczenie na danym polu. Dotyczy to także poszukiwań opiekunki dla osób starszych, w stosunku do której mamy wysokie wymagania. Niestety takie rozwiązanie nie zawsze okazuje się satysfakcjonujące. Każdy senior ma inne problemy i charakter, dlatego pomoc, która sprawdziła się u znajomych, niekoniecznie będzie odpowiednia dla Twojego krewnego.

Pielęgniarka z POZ

Alternatywą dla rodzin, które nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie opiekunki z agencji, jest skorzystanie z usług pielęgniarki, w ramach NFZ. Taka opcja może okazać się opłacalna, jednak wyłącznie w niektórych przypadkach. Aby senior mógł korzystać z bezpłatnej pomocy, musi spełnić określone wymagania, którym sprostają wyłącznie rodziny mniej zamożne. Poza tym opiekunka oddelegowywana jest wyłącznie na kilka godzin dziennie i wypełnia tylko określone obowiązki, dlatego nie sprawdzi się, jeżeli osoba starsza wymaga całodobowej opieki.

Opiekunka z agencji pracy

Coraz większą popularnością cieszą się usługi profesjonalnych agencji pracy dla opiekunek. Decyzja, o postawieniu na takie rozwiązanie, ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim każda osoba, która znajduje się w bazie firmy, jest przez nią wcześniej weryfikowana pod kątem doświadczenia, kompetencji i osobowości. Poza tym usługodawca ponosi odpowiedzialność za swoje opiekunki i w razie problemów w relacjach z seniorem może zaproponować kogoś innego.

Jak przebiega proces wybrania opiekunki osoby starszej z agencji?

Agencje, takie jak nasza dbają zarówno o dobro osoby starszej, jak i opiekunki. Z tego powodu w pierwszej kolejności oferty pracy przedstawiane są osobom kandydującym na stanowisko opiekunki. Wybiera się tylko te ogłoszenia, których zakres obowiązków i wymagania krewnych seniora pokrywają się z kompetencjami zatrudnionych opiekunek.  Informacje o pracownikach agencji zainteresowanych opieką nad osobą starszą przedstawiane są rodzinie seniora, która we współpracy z agencją wybiera odpowiednią osobę.

Dzięki temu możemy mieć pewność, że opiekę nad seniorem będzie sprawować osoba o właściwych kompetencjach. Niektórzy seniorzy mają swoje indywidualne wymagania, takie jak zapewnienie towarzystwa, zawiezienie na spotkanie lub do lekarza. Warto pamiętać, by przedstawić agencji wszystkie oczekiwania. Tylko dzięki temu znalezienie właściwej osoby jest możliwe.

Cechy dobrej opiekunki

Bez względu na to, czy poszukujesz opiekunki dla seniora samodzielnie, czy korzystając z oferty agencji pracy, musisz wiedzieć, na jakie cechy charakteru u kandydatki należy zwrócić uwagę. Nawet najbardziej doświadczona osoba może mieć problem z nawiązaniem relacji z Twoim starszym krewnym, zwłaszcza kiedy ten, mimo choroby, nie chce pomocy. Dlatego poza odpowiednimi kompetencjami, opiekunka powinna wyróżniać się także łatwością w nawiązywaniu kontaktów oraz pozytywnym podejście do życia. Dodatkowo pożądane są duże pokłady cierpliwości, które ułatwią jej współpracę z wymagającym podopiecznym. Kluczowe są również empatia i serdeczność, które pozwolą lepiej zrozumieć seniora. Wbrew pozorom przyjmowanie pomocy może być tematem trudnym i wstydliwym. Wiele osób starszych nie może pogodzić się z upływem czasu i pojawiającymi się ograniczenia. Empatyczne podejście pomoże cierpliwie i z serdecznością zdobywać zaufanie i sympatię osoby starszej.

Podsumowanie

Poszukiwanie opiekunki dla osoby starszej nie jest łatwe. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na sukces, to najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do agencji pracy, która specjalizuje się w tej dziedzinie. Przeglądając oferty, zwróć uwagę nie tylko na lata doświadczenia czy odbyte kursy, ale też osobowość kandydatki, którą możesz nieco poznać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Wybierając empatyczną i serdeczną osobę, z pewnością zadowolisz seniora, który potrzebuje opieki.