Wiele osób starszych w ostatnich dekadach swojego życia mierzy się z problemami zdrowotnymi natury fizycznej i psychicznej, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie. W przypadku seniora zmagającego się z takimi wyzwaniami może okazać się konieczna opiekunka, która wyręczy go z większości obowiązków oraz dotrzyma mu towarzystwa. Przygotowaliśmy krótki poradnik na ten temat. Zapoznaj się z nim i dowiedz się, jakie są najlepsze formy opieki nad osobami starszymi.

Opieka nad osobami starszymi – dostępne opcje

Obecnie wielu seniorów mieszka samotnie, co okazuje się uciążliwe w momencie, kiedy podupadają na zdrowiu. Jednak również osoby starsze żyjące z własną rodziną nie zawsze mogą liczyć na odpowiednią pomoc ze względu na inne zobowiązania swoich krewnych. Jako wnuk lub dziecko seniora w złym stanie zdrowia musisz się zastanowić nad tym, jaką formę opieki dla niego wybrać.

Opieka członka rodziny

Wiele rodzin przed nawiązaniem kontaktu z agencją zrzeszającą doświadczone opiekunki decyduje się samodzielnie pomagać seniorowi. Współmałżonek, dzieci lub wnuki mogą asystować przy codziennej toalecie, przygotowywać posiłki czy pilnować przyjmowania leków, jednak długofalowo może to być dla nich zbyt duże wyzwanie. Osoby starsze są szczególnie wymagającymi pacjentami, dlatego opieka nad nimi wymaga odpowiedniego podejścia oraz dużej dawki cierpliwości i wiedzy. Dla seniorów wymagających stałego nadzoru taka opcja nie będzie zalecana.

Opiekunka z agencji

Obecnie możesz zatrudnić wykwalifikowaną opiekunkę dla seniora, która dodatkowo wyróżnia się wysoką kulturą osobistą. W tym celu warto skontaktować się bezpośrednio z agencją pracy specjalizującą się w tego typu ofertach. Taka forma opieki nad osobą starszą ma same zalety. Korzystając z pośredników, nie musisz martwić się o kompetencje zaangażowanej specjalistki. W trakcie ustalania szczegółów współpracy możesz określić zakres godzin, w jakich będzie potrzebna pomoc, przez co usługa jest bardziej elastyczna.

Dom opieki dla osób starszych

Prywatne placówki czy publiczne DPS-y to kolejna opcja, z jakiej możesz skorzystać. Zaletą domu opieki jest stały dostęp do wykwalifikowanego personelu medycznego oraz towarzystwo innych seniorów, które jest najlepszym sposobem na walkę z samotnością. Niestety, większość osób ma bardzo duży problem z zamieszkaniem w innym miejscu w podeszłym wieku i woli zostać we własnych czterech kątach. Poza tym koszt komercyjnych domów jest znacznie wyższy niż zatrudnienie opiekunki z agencji pracy. Z kolei warunki bytowe w DPS-ach pozostawiają wiele do życzenia.

Opieka nad seniorem – całodobowa czy doraźna?

Kondycja seniora często ulega stopniowemu pogorszeniu, dlatego nie w każdym przypadku wymagana będzie całodobowa opieka. Tak długo, jak osoba starsza jest w stanie funkcjonować w miarę samodzielnie, warto pozostawić jej nieco autonomii. W takiej sytuacji opiekunka z agencji pracy lub inna forma pomocy może być zapewniona na pojedyncze godziny w ciągu dnia, np. w celu przygotowania obiadu, zrobienia zakupów itp. Taka opcja sprawdzi się też w przypadku schorowanego seniora mieszkającego z rodziną, na czas jej pobytu w pracy.

Na potrzeby pacjenta cierpiącego na chorobę Alzheimera zalecane jest zaangażowanie opiekunki z agencji pracy na tryb nocny. Seniorzy w takim stanie często zmagają się z bezsennością i zdarzają im się ucieczki z domu w późnych godzinach. Natomiast opieka całodobowa to wybór dla osób starszych niemogących funkcjonować samodzielnie i mających problem z wykonywaniem podstawowych czynności.

Podsumowanie

Kiedy senior przestaje być samodzielny i potrzebuje wsparcia w codziennych obowiązkach, wówczas wskazana jest opieka ze strony doświadczonej osoby. Opiekunka z agencji pracy to najlepsze rozwiązanie – zarówno ze względu na cenę, jak i jakość świadczonych usług. Powinieneś się też zastanowić nad częstotliwością jej wizyt, decydując się na formę doraźną, nocną czy całodobową. Zadbaj o zdrowie i bezpieczeństwo seniora!