Wiele osób starszych w ostatnich dekadach swojego życia mierzy się z problemami zdrowotnymi natury fizycznej i psychicznej, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie. W przypadku seniora zmagającego się z takimi wyzwaniami może okazać się konieczna opiekunka, która wyręczy go z większości obowiązków oraz dotrzyma mu towarzystwa. Przygotowaliśmy krótki poradnik na ten temat. Zapoznaj się z nim i dowiedz się, jakie są najlepsze formy opieki nad osobami starszymi.

Opieka nad osobami starszymi – dostępne opcje

Obecnie wielu seniorów mieszka samotnie, co okazuje się uciążliwe w momencie, kiedy podupadają na zdrowiu. Jednak również osoby starsze żyjące z własną rodziną nie zawsze mogą liczyć na odpowiednią pomoc ze względu na inne zobowiązania swoich krewnych. Jako wnuk lub dziecko seniora w złym stanie zdrowia musisz się zastanowić nad tym, jaką formę opieki dla niego wybrać.

Opieka członka rodziny

Wiele rodzin przed nawiązaniem kontaktu z agencją opieki nad starszymi osobami decyduje się samodzielnie pomagać seniorowi. Współmałżonek, dzieci lub wnuki mogą asystować przy codziennej toalecie, przygotowywać posiłki czy pilnować przyjmowania leków, jednak długofalowo może to być dla nich zbyt duże wyzwanie. Osoby starsze są szczególnie wymagającymi pacjentami, dlatego opieka nad nimi wymaga odpowiedniego podejścia oraz dużej dawki cierpliwości i wiedzy. Dla seniorów wymagających stałego nadzoru taka opcja nie będzie zalecana.

Opiekunka z agencji

Obecnie możesz zatrudnić wykwalifikowaną opiekunkę dla seniora, która dodatkowo wyróżnia się wysoką kulturą osobistą. W tym celu warto skontaktować się bezpośrednio z agencją pracy specjalizującą się w tego typu ofertach. Taka forma opieki nad osobą starszą ma same zalety. Korzystając z pośredników, nie musisz martwić się o kompetencje zaangażowanej specjalistki. W trakcie ustalania szczegółów współpracy możesz określić zakres godzin, w jakich będzie potrzebna pomoc, przez co usługa jest bardziej elastyczna.

Dom opieki dla osób starszych

Prywatne placówki czy publiczne DPS-y to kolejna opcja, z jakiej możesz skorzystać. Zaletą domu opieki jest stały dostęp do wykwalifikowanego personelu medycznego oraz towarzystwo innych seniorów, które jest najlepszym sposobem na walkę z samotnością. Niestety, większość osób ma bardzo duży problem z zamieszkaniem w innym miejscu w podeszłym wieku i woli zostać we własnych czterech kątach. Poza tym koszt komercyjnych domów jest znacznie wyższy niż zatrudnienie opiekunki z agencji pracy. Z kolei warunki bytowe w DPS-ach pozostawiają wiele do życzenia.

Dlaczego opiekunka osób starszych to dobre rozwiązanie?

Starość to dla wielu trudny okres, który wymaga stawienia czoła własnym ograniczeniom i zmianom mający bezpośredni wpływ na dotychczasowy styl życia. Pojawia się stres związany z korzystaniem z pomocy drugiej osoby w wykonywaniu podstawowych czynności, z którymi wcześniej nie było problemu. Tak dużą ilość trudnych emocji może łagodzić świadomość, że czas, jaki został seniorowi, spędzi on w miejscu, które zna, z osobą, którą będzie darzył zaufaniem, i która będzie nie tylko opiekunką, ale i towarzyszem.

Wsparcie opiekunki z agencji jest nieocenione szczególnie dla osób starszych, które mieszkają same, i które oprócz codziennych zmagań ze swoimi ograniczeniami, czują się również samotnie. Zamieszczając ogłoszenie w agencji pracy dla opiekunek, można zawrzeć informację o potrzebie zapewnienia towarzystwa. Jeśli osoba starsza lubi aktywności, takie jak spacery po parku, granie w gry planszowe czy oglądanie ulubionego teleturnieju, zakres zadań opiekunki może je uwzględniać. Dzięki dokładnemu opisaniu potrzeb osoby starszej agencja ma możliwość zaproponować pracę opiekunce, której zainteresowania i kompetencje wpisują się w oczekiwania seniora.

Podsumowanie

Kiedy senior przestaje być samodzielny i potrzebuje wsparcia w codziennych obowiązkach, wówczas wskazana jest opieka ze strony doświadczonej osoby. Opiekunka z agencji pracy to najlepsze rozwiązanie – zarówno ze względu na cenę, jak i jakość świadczonych usług. Powinieneś się też zastanowić nad częstotliwością jej wizyt, decydując się na formę doraźną, nocną czy całodobową. Zadbaj o zdrowie i bezpieczeństwo seniora!