Dzięki polepszeniu warunków bytowych oraz rozwojowi medycyny społeczeństwo europejskie żyje coraz dłużej. Niestety wiele osób starszych z czasem zaczyna mieć poważne problemy ze zdrowiem, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Dlatego najbliżsi członkowie rodziny seniora powinni czuwać nad jego stanem i w razie konieczności zadbać o profesjonalną opiekę dla niego. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kiedy warto skorzystać z pomocy doświadczonej opiekunki.

Profesjonalna opiekunka dla seniora

Większość z nas ma do zrealizowania sporo obowiązków w ciągu dnia, dlatego na opiekę nad osobą starszą nie zawsze starcza czasu. W końcu piecza nad seniorem to często praca na cały etat, w zależności od jego stanu zdrowia. Wielu z nich żyje samotnie i może wymagać pomocy w wypełnieniu podstawowych czynności, związanych z higieną czy przygotowywaniem posiłków. Nic zatem dziwnego, że agencje pracy dla opiekunek osób starszych cieszą się powodzeniem, nie tylko w Niemczech, ale też w Polsce.

Jako bliski członek rodziny seniora powinieneś regularnie spędzać z nim czas, tylko wówczas wychwycisz drobne zmiany w jego zachowaniu, które mogą sygnalizować konieczność zaangażowania stałej opieki z agencji. Często osoby starsze ukrywają przed dziećmi lub wnukami swój faktyczny stan, nie chcąc robić im kłopotu. Taka sytuacja stwarza duże ryzyko dla zdrowia czy nawet życia, dlatego w trakcie spotkań z bliskim warto uważnie go obserwować. Poniżej znajdziesz więcej informacji na temat symptomów, jakie mogą wskazywać na pogorszenie kondycji seniora.

Opieka nad seniorem z ograniczoną mobilnością

Organizm osoby starszej regeneruje się znacznie wolniej niż w młodości, dlatego wszelkie urazy czy kontuzje mogą dotkliwie odbić się na jej kondycji. Często senior po złamaniu kończyny mimo rehabilitacji nie dochodzi już do swojej pierwotnej formy, przez co wykonywanie codziennych obowiązków staje się dla niego ogromnym wyzwaniem. Również rekonwalescencja po przebytej operacji przebiega dłużej u pacjentów w podeszłym wieku, w wyniku czego po powrocie do domu także wymagają specjalnej uwagi.

Profesjonalna opiekunka zatrudniona za pośrednictwem agencji pracy pomoże osobie starszej przy wykonywaniu czynności niezbędnych do funkcjonowania, a także zapewni jej towarzystwo. Warto zaangażować specjalistę w momencie, kiedy senior ma problem z:

 • przyrządzaniem posiłków,
 • robieniem zakupów,
 • higieną osobistą,
 • poruszaniem się,
 • ubieraniem się i jedzeniem,
 • porządkami w domu.

Opiekunka dla osoby starszej z demencją

Konieczność zatrudnienia dobrej opiekunki z agencji dla seniora może wynikać nie tylko z ograniczenia jego mobilności. Istnieją ku temu też przesłanki psychiczne, które są niestety trudniejsze do wykrycia. Osoby starsze są często dotknięte przez schorzenia mózgu różnego typu, które nie tylko są nieuleczalne, ale też gwałtownie postępują i mogą prowadzić do demencji. Otępienie spowodowane jest między innymi przez chorobę:

 • Alzheimera,
 • Picka,
 • Parkinsona,
 • Huntingtona,
 • hiponatremię.

W bardziej zaawansowanych stadiach demencji chory może mieć problem z wykonywaniu podstawowych czynności higienicznych czy związanych z przygotowaniem i przyjmowaniem pożywienia. Poza tym ze względu na otępienie umysłu może nie pamiętać o stosowaniu lekarstw, które są niezbędne dla jego zdrowia. Przebywanie z doświadczoną opiekunką z agencji pracy pomaga seniorowi z demencją utrzymać kontakt z rzeczywistością i chroni go przed pogorszeniem stanu zdrowia czy warunków bytowych.

Podsumowanie

Ze względu na to, że seniorzy żyją coraz dłużej, to często wielu z nich potrzebna jest fachowa opieka i asysta w realizowaniu codziennych, podstawowych zadań. Decyzja o zatrudnieniu profesjonalnej pomocy powinna zostać podjęta w momencie, kiedy bliski podupadnie na zdrowiu fizycznym lub psychicznym. Ograniczona mobilność czy demencja to powszechność wielu emerytów nie tylko w Polsce, ale też innych częściach Europy. Z tego powodu agencje pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech, takie jak nasza, cieszą się dużą popularnością.