W prowadzonej przez nas agencji znajdziesz wiele ofert pracy jako opiekunk(a) osób starszych w Niemczech. Dobieramy je indywidualnie do każdej kandydatki lub kandytata, biorąc pod uwagę informacje, jakie uzyskujemy z formularza aplikacyjnego, rozmowy kwalifikacyjnej oraz z profilu seniora – jego stanu zdrowia, oczekiwań i wymagań.

Jeśli przejdziesz pozytywnie rekrutację, dowiesz się, jakie wymagania stawiane są tym, którzy chcą opiekować się osobami w podeszłym wieku. Zawsze mile widziane jest doświadczenie w tym zakresie lub na podobnym stanowisku, poparte zaświadczeniami, certyfikatami czy referencjami. Nie bez znaczenia jest dobra znajomość języka niemieckiego po to, aby bez problemu porozumieć się z podopiecznym. Jest to ważna umiejętność, zwłaszcza w sytuacji, gdy np. senior poczuje się źle i trzeba wezwać pomoc.

Praca jako opiekun(ka) osób starszych w Niemczech

Jeśli miałaś/eś okazję zapoznać się z bazą ofert pracy na naszej stronie internetowej, to już zapewne wiesz, jakie cechy powinien mieć ktoś, które chce zostać opiekunką/opiekunem dla osoby starszej. Wymaga się od takiej osoby, aby była empatyczna, czyli potrafiła dobrze zinterpretować emocje podopiecznego, być wrażliwa na jego potrzeby, a zarazem asertywna, jeśli domaga się on rzeczy, którymi może sobie wyrządzić krzywdę. Powinna także łatwo dopasować się do nowych warunków, w jakich będzie wykonywała swoje obowiązki oraz umieć nawiązywać kontakty.

W tej pracy znaczenie ma odporność na stres i opanowanie w kryzysowych sytuacjach. Pomóc może pozytywne nastawienie. Od kandydatek i kandydatów wymaga się również uczciwości w stosunku do podopiecznego oraz jego rodziny.
Jeśli zdecydujesz się na podpisanie kontraktu, rozliczana/y będziesz nie tylko z zakresu obowiązków, ale i z tego, jak rzetelnie je wypełniłaś/eś.

Praca w charakterze opiekunki osoby starszej wiąże się też z cierpliwością oraz sprawnością fizyczną. Seniorowi czasami trzeba wielokrotnie coś wytłumaczyć, pomóc mu wstać, ubrać się bez wsparcia innych.

opieka osób starszych w niemczech

Na czym polega opieka nad osobami starszymi?

Podejmując się pracy w charakterze opiekunki(a) osoby starszej, musisz liczyć się z tym, że przez cały swój pobyt w domu seniora, będziesz do jego ciągłej dyspozycji. Zakres obowiązków może być różny i zależy od tego:

 • w jakim stanie zdrowia jest podopieczny,
 • jak bardzo jest samodzielny,
 • jakiego rodzaju ma niepełnoprawność,
 • jakie są oczekiwania i wymagania.

Z reguły jednak opieka nad osobami starszymi dotyczy przede wszystkim:

 • pielęgnacji ciała, włosów, jamy ustnej,
 • koordynacji terminów wizyt lekarskich, uczestniczenia w nich wraz z seniorem, pilnowania, aby zażywał leki według wytycznych lekarza,
 • przyrządzania oraz podawania posiłków – karmienie, jeśli senior nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z jedzeniem,
 • sprzątania domu – pranie, zmywanie, odkurzanie, wynoszenie śmieci itp.
 • robienia zakupów,
 • aktywizacji seniora – chodzenie na spacery lub wykonywanie innych aktywności fizycznych, jeśli stan zdrowia podopiecznego na to pozwala, wspólne oglądanie filmów, czytanie książek, gazet, rozwiązywanie krzyżówek itp.,
 • opieki nad zwierzętami domowymi,
 • uczestnictwa w spotkaniach rodzinnych lub ze znajomymi – w domu lub poza nim.

To zazwyczaj standardowe obowiązki, jakie związane są opiekowaniem się osobą starszą. Każda opiekunk(a) otrzymuje listę zadań, zanim jeszcze podpisze umowę. Masz wtedy czas, aby je zweryfikować pod względem swoich umiejętności oraz oczekiwań. Twoje preferencje są równie ważne i przed podjęciem pracy w Niemczech możesz omówić z nami wszystkie kwestie – np. te, które dotyczą oferowanych warunków mieszkaniowych, miejsca zamieszkania seniora czy dodatkowych korzyści, jeśli są przewidywane.

Praca w opiece nad osobami starszymi – Niemcy

Rekrutacja do pracy w Niemczech trwa przez cały rok. Jeśli aktualnie nie znalazłaś oferty, która by Cię zainteresowała lub nie spełniałaś/eś jako kandydat(ka) na opiekunkę/opiekuna określonych przez klienta wymagań, nie rezygnuj z kontaktu z agencją. U naszych zachodnich sąsiadów jest bardzo duże zapotrzebowanie na osoby, które mogą zaopiekować się seniorami.

Może zdarzyć się, że będziemy potrzebować kogoś na zastępstwo, bo dotychczasowy opiekun chciałby skorzystać z urlopu wypoczynkowego lub okolicznościowego (np. w okresie Świąt Bożego Narodzenia). Wówczas masz szansę na krótki wyjazd i dorobienie pieniędzy.

Czasami opiekunka nie spełnia oczekiwań seniora i trzeba szybko znaleźć osobę, która ją zastąpi. Jeśli będziesz się kwalifikować, masz szansę podjąć pracę praktycznie od zaraz.

Bez względu na to, z jakiej oferty skorzystasz, pomożemy Ci w organizacji wyjazdu do Niemiec. Dowiesz się, jakie rzeczy ze sobą warto zabrać, jak najlepiej dotrzeć pod wskazany adres i na jaką pomoc możesz liczyć, kiedy już zamieszkasz w domu seniora.

Podejmując się opieki nad osobą starszą, masz szansę nie tylko godziwie zarobić, ale i zdobyć nowe doświadczenie. Mamy nadzieję, że będzie to zajęcie, które przyniesie Ci spodziewane korzyści i satysfakcję!

Warto śledzić nasz portal, bo na bieżąco uaktualniamy oferty pracy. Nie przegap najatrakcyjniejszej propozycji!