Na czym polega praca dla opiekunek osób starszych w Niemczech? Gdzie można znaleźć sprawdzone oferty pracy i jakie umiejętności są niezbędne w opiece nad seniorem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule. Dzięki przedstawionym przez ekspertów informacjom dobrze zrozumiesz ideę tego zawodu. Być może dołączysz do naszego grona?

Opieka nad starszymi – realia pracy opiekuna seniora w Niemczech

Jeśli planujesz wyjechać do Niemiec i poświęcić się zawodowo opiece nad seniorami, zastanów się, czy:

  • masz odpowiednie pokłady cierpliwości,
  • cechuje Cię wyrozumiałość,
  • potrafisz prowadzić gospodarstwo domowe,
  • lubisz pomagać innym?

Pamiętaj, że niektórzy podopieczni cierpią na choroby związane z wiekiem np. demencję, a inni są niepełnosprawni, sparaliżowani itp. Twoim zadaniem będzie wszechstronna opieka dotycząca m.in.:

  • dbania o higienę osobistą, w tym zmiany pieluchomajtek,
  • podawania leków,
  • przygotowywania posiłków i karmienia,
  • robienia zakupów,
  • organizowania wizyt lekarskich, fizjoterapeuty itp.,
  • utrzymania porządku w domu,
  • zapewnienia godnych warunków życia.

Dlatego opiekun osób starszych powinien umiejętnie zarządzać czasem i znać język niemiecki. Chodzi o podstawowe słówka i zwroty, które umożliwią komunikację z podopiecznym.

Czy warto skorzystać z usług agencji opiekunek dla osób starszych?

Zdecydowanie polecamy legalne formy zatrudnienia w opiece w Niemczech. Podjęcie pracy „na czarno” wiąże się z dużym ryzykiem i brakiem ubezpieczenia. Natomiast umowa chroni Ciebie i Twoje interesy poza granicami kraju. Agencje opiekunek dla osób starszych są odpowiedzialne za:

  • warunki zakwaterowania,
  • terminowe wypłaty wynagrodzenia,
  • odprowadzanie obowiązkowych składek pracowniczych,
  • szkolenie przed wyjazdem do Niemiec,
  • przygotowanie materiałów pomocniczych – np. kart ze słówkami i zwrotami w języku niemieckim,
  • transport do domu podopiecznego,
  • wsparcie telefoniczne w każdej chwili, gdy tego potrzebujesz.

W ramach zatrudnienia przez agencję opiekun zyskuje profesjonalne przygotowanie. Dodatkową zaletą jest pośrednictwo w znalezieniu sprawdzonej oferty pracy w opiece. Dzięki temu wyjeżdżając do Niemiec, będziesz czuć się bezpiecznie.

Jakie umiejętności powinna mieć opiekunka osoby starszej?

Starzenie się społeczeństwa przyczyniło się do rozwoju sektora zajmującego się opieką seniorów. W związku z tym w internecie często pojawiają się ogłoszenia o chęci zatrudnienia opiekunki od zaraz. Szczególnie poszukiwanymi kandydatkami są pielęgniarki. Z pewnością takie wykształcenie jest pomocne, ale bez niego również można wykonywać zawód opiekunki osób starszych. Poniżej przedstawiamy, jakie kwalifikacje są niezbędne do podjęcia zatrudnienia w opiece.

Do najbardziej pożądanych umiejętności opiekunki osoby starszej należą:

  • czynna zdolność do prowadzenia samochodu – jest ona szczególnie przydatna, jeśli będziesz wozić podopiecznego np. na rehabilitacje lub dializy. Poza tym łatwiej będzie Ci robić zakupy, pojechać do banku czy na pocztę,
  • komunikatywna znajomość języka niemieckiego, zwłaszcza zwrotów umożliwiających swobodne rozmawianie – pamiętaj, że opiekując się seniorem, będziesz z nim spędzać 24 h na dobę. Dzięki rozmowie nawiążesz lepsze relacje z osobą starszą i zrozumiesz jej potrzeby,
  • praktyka w przygotowywaniu posiłków zgodnych z określoną dietą – na Twoich barkach będzie spoczywało dopilnowanie, aby senior właściwie się odżywiał. Często nie należy to do łatwych zadań, ze względu na stan zdrowia i podeszły wiek danego podopiecznego. Przyda się tu kreatywne podejście (kolorowe dania) oraz cierpliwość.

Pozostałych umiejętności nauczysz się na szkoleniu organizowanym przez agencję opiekunek.

Umiejętności miękkie w pracy opiekunki

Wspomniane wyżej pokłady cierpliwości, wyrozumiałość i chęć niesienia pomocy innych nie bez podstawy są najważniejszymi umiejętnościami miękkimi w pracy opiekunki osób starszych. Agencje wymagają pozytywnego nastawienia, serdeczności i uśmiechu zarówno ze względu na dobro seniora, jak i opiekunki. Dlaczego? Ponieważ senior, często mający trudność z przyjęciem pomocy, szybciej nawiąże kontakt z osobą pełną optymizmu, która z radością podchodzi do swoich obowiązków. Z kolei opiekunka o takich umiejętnościach łatwiej poradzi sobie z sytuacjami, z jakimi przyjdzie jej się mierzyć w tej pracy. Dobre nastawienie pozwala minimalizować stres, podejść do sprawy z dystansu i szybciej rozwiązać problem.

Profesjonalna opieka – czyli jaka?

Profesjonalna, czyli kompleksowa i zgodna z potrzebami oraz oczekiwaniami seniora. Każda osoba starsza ma swoje przyzwyczajenia, rytuały w ciągu dnia, a dodatkowo harmonogram dotyczący zdrowia, obejmujący wizyty pielęgniarek czy rehabilitantów. Zadaniem opiekunki jest sprawowanie opieki, przestrzegając planu dnia. Dlatego tak ważne jest, by opiekunka miała zdolność do szybkiej adaptacji, elastyczności związanej z organizacją pracy oraz umiejętności planowania z wyprzedzeniem oraz samodzielności w podejmowaniu decyzji.

Prawidłowa opieka – szczęśliwy senior

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi wiesz już, jak powinna wyglądać praca opiekunki osoby starszej w Niemczech. Istotą tego zawodu jest zrozumienie idei, która mu przyświeca. Chodzi oczywiście o zapewnienie godnych warunków życia samotnym, schorowanym emerytom. Jeśli czujesz powołanie – oferty pracy dla opiekunek osób starszych czekają na Ciebie w agencji.