Marzy Ci się wyjazd do pracy za granicą? Chcesz zatrudnić się w charakterze opiekunki osób starszych? Nie wiesz tylko, czy masz ku temu predyspozycje? W tym artykule prezentujemy najważniejsze informacje, które pomogą Ci w podjęciu właściwej decyzji – zapraszamy do lektury!

Czy doświadczenie jest podstawowym warunkiem w pracy opiekuna?

Dla wielu agencji pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech jest to podstawowe kryterium rekrutacji. Nie zniechęcaj się jednak tym, że nie masz żadnych dokumentów potwierdzających Twoje doświadczenie zawodowe. Niekiedy wystarczy, że sprawowało się opiekę nad kimś bliskim, kto wymagał stałej pomocy. Mogą to być także wolontariaty w domach seniora czy hospicjach. Jak wiadomo, jest to zajęcie wymagające wielkiej empatii, więc na pewno będzie miało to duże znaczenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Obowiązki opiekunów seniorów

Sprawowanie opieki nad seniorami to bardzo odpowiedzialne zadanie. Agencje opiekunek wymagają od chętnych dużego zaangażowania i wykonywania różnych czynności, takich jak:

  • pomoc osobie starszej w ubieraniu czy rozbieraniu się,
  • asekuracja chorego przy siadaniu, wstawaniu oraz chodzeniu, żeby nie stała mu się żadna krzywda,
  • wsparcie podopiecznego np. w trakcie mycia, kąpieli, czesania, golenia itp.,
  • asystowanie w toalecie podczas załatwiania przez seniorów czynności fizjologicznych,
  • podawanie stałych leków,
  • robienie zakupów i przygotowywanie posiłków.

Jeśli nie masz z tym żadnych problemów, na pewno będzie to dużym plusem podczas rekrutacji. Dobrze też, gdy masz miłą aparycję i szybko nawiązujesz kontakt z drugim człowiekiem. Tylko w ten sposób możesz zyskać sympatię osób starszych. Weź pod uwagę, że wielu seniorów jest nieufnych wobec obcych. Musisz więc wykazać się wyrozumiałością i cierpliwością.

Co ze znajomością języka?

Wiele osób chcących wyjechać do pracy w Niemczech, napotyka trudności związane z barierą językową. Codziennie do profesjonalnych agencji zgłasza się duża liczba kandydatów. Niestety, część z nich, choć ma doświadczenie w opiece nad osobami starszymi, nie zna niemieckiego. Bardzo często jest to jeden z podstawowych warunków, który ma istotny wpływ na znalezienie zatrudnienia i wysokość zarobków.

Rodziny, szukające pomocy dla swoich bliskich, chcą, aby senior mógł bez problemu porozumieć się z opiekunem. Jeśli nie znasz niemieckiego, dowiedz się, czy Twoja agencja organizuje kursy językowe dla kandydatów. Poznasz tam podstawowe zwroty, a także słownictwo branżowe. Nauczysz się sztuki konwersacji. Pomoże Ci to w wielu sytuacjach za granicą, np.:

  • w sklepie,
  • w aptece,
  • podczas wizyt u lekarza z seniorem.

Zdarzają się też oferty pracy dla osób bez znajomości języka. Są to często ogłoszenia od polskich rodzin mieszkających w Niemczech.

Jakie cechy powinna mieć opiekunka osób starszych?

Praca z osobami starszymi jest zadaniem wymagającym posiadania kompetencji miękkich, do których należy cierpliwość, umiejętność łatwego nawiązywania kontaktu i elastyczność co do sytuacji i warunków. Cechy te będą przydatne w budowaniu z osobą starszą relacji opartej na zaufaniu i sympatii. Jednocześnie pozwolą opiekunce bez stresu przystosować się do nowej sytuacji i szybko wdrożyć się w plan dnia seniora, zrozumieć jego przyzwyczajenia i potrzeby.

Możliwe, że na rozmowie kwalifikacyjnej opiekunka zostanie zapytana o umiejętność radzenia sobie w stresujących sytuacjach. Takie momenty mogą się pojawiać podczas opieki nad starszymi chorującymi na demencję lub Alzheimera. Problemy neurologiczne sprawiają, że senior inaczej postrzega świat, przez co nie zawsze może chcieć współpracować. U opiekunki wymagana będzie nie tylko asertywność, ale również umiejętność rozładowania napięcia, która może przybrać formę medytacji, czytania książki czy aktywności fizycznej. Takie rozwiązanie z pewnością ułatwi pracę i będzie korzystnie wpływało zarówno na samopoczucie opiekunki, jak i seniora.

Przyda się również dobry nastrój i pozytywne nastawienie. Jeśli jesteś osobą życzliwą, pełną dobrej energii i chęci niesienia pomocy innym, praca jako opiekunka osób starszych może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Opiekun potrzebny od zaraz – gdzie szukać sprawdzonych ofert pracy?

W internecie można znaleźć wiele takich ogłoszeń. Jednak organizowanie wyjazdu na własną rękę nie jest dobrym pomysłem. Lepiej zdać się na profesjonalne agencje opiekunek dla osób starszych. Masz wówczas gwarancję otrzymania:

  • godnych zarobków,
  • legalnego zatrudnienia,
  • wsparcia koordynatora na każdym etapie współpracy,
  • rzetelnych informacji o stanie zdrowia podopiecznego,
  • wyboru najkorzystniejszej oferty,
  • jasno sprecyzowanych warunków pracy oraz wynagrodzenia.

Każdy kandydat na opiekuna powinien wiedzieć, do jakiej rodziny jedzie i jakiej pomocy wymaga osoba starsza, np. czy samodzielnie chodzi, czy porusza się na wózku. Dlatego już na wstępie współpracy dopytaj o warunki umowy i zakres swoich obowiązków oraz praw.

To zajęcie dla Ciebie, jeżeli nie boisz się wyzwań, masz w sobie duże pokłady empatii i wrażliwości. Mile widziane są osoby, które na co dzień mają styczność z chorymi, np. pielęgniarki czy sanitariusze.

Czekamy na Ciebie!

Mamy nadzieję, że już wiesz, czego możesz się spodziewać, jeśli zdecydujesz się na pracę opiekuna osoby starszej w Niemczech? U nas znajdziesz najlepsze oferty pracy z możliwością wyjazdu od zaraz. Organizujemy też kursy językowe w pięcioosobowych grupach. Więcej informacji udostępniamy na senior-vitae.pl – zapraszamy do współpracy!