Społeczeństwo w większości krajów europejskich, między innymi w Niemczech, starzeje się w bardzo szybkim tempie. Z tego powodu każdego roku rośnie zapotrzebowanie na kompetentne opiekunki dla seniorów, mających problem z wykonywaniem podstawowych czynności. Praca w opiece to doskonały sposób na realizację zawodową oraz godny zarobek, zwłaszcza jeśli wybierzesz oferty z naszej agencji! Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie cechy powinna mieć dobra opiekunka osób starszych.

Cechy dobrej opiekunki dla seniora

Wykonując pracę w charakterze opiekunki osoby starszej, musisz liczyć się z wyzwaniami. Opieka nad seniorem to duża próba charakteru, jednak daje też wiele satysfakcji, zwłaszcza gdy będziesz mieć odpowiednie podejście do swojego podopiecznego. Niestety z wiekiem sporo osób przejawia zachowania, które mogą być kłopotliwe dla otoczenia i to właśnie rolą opiekunki jest zmaganie się z nimi. Na szczęście, jeśli poniższe cechy dobrze opisują Twoją osobowość, to praca znaleziona za pośrednictwem naszej agencji powinna być dla Ciebie znacznie prostsza.

Zdolność adaptacji

Jeśli zdecydujesz się na pracę jako opiekunka osoby starszej, najprawdopodobniej będziesz mieć w swojej karierze do czynienia z wieloma podopiecznymi. Każdy senior ma swoje przyzwyczajenia i wyrobione rytuały, które realizuje w ciągu dnia, więc musisz dobrze odnaleźć się pośród nich. Zdolności adaptacyjne pozwolą Ci realizować się w nowej pracy bez większego problemu, z korzyścią nie tylko dla Ciebie, ale przede wszystkim osoby starszej. To też łatwiejsze radzenie sobie z niespodziewanymi sytuacjami, związanymi np. z wypadkiem.

Cierpliwość

Kolejną cechą, jaką powinna mieć opiekunka poszukująca ofert pracy w Niemczech za pośrednictwem naszej agencji, jest cierpliwość. Wielu seniorów, zwłaszcza tych cierpiących na demencję, będzie stanowić duże wyzwanie w Twojej karierze. Osoby starsze mogą buntować się przeciwko przyjmowaniu lekarstw, spożywaniu posiłków czy też wykonywaniu czynności higienicznych. Sprawując opiekę, musisz nie tylko namówić podopiecznego do wywiązania się z tych obowiązków, ale też traktować go przy tym z należytym szacunkiem i troską.

Łatwość w nawiązywaniu kontaktów

Prawidłowa opieka nad osobami starszymi wymaga od Ciebie dużej otwartości na świat, w końcu będziesz się mierzyć z różnymi osobowościami i wyzwaniami. Łatwość w nawiązywaniu kontaktów przyda się nie tylko przy rozmowach z samym seniorem, ale też członkami jego rodziny. Niestety niekiedy zdarza się, że dzieci lub wnuki Twojego podopiecznego okazują się trudne w relacjach, dlatego dobra opiekunka musi być na to gotowa. Decydując się na skorzystanie z oferty naszej agencji, na początku otrzymasz merytoryczną pomoc, by szybciej zaadaptować się w pracy.

Empatia

Zaczynając pracę opiekunki, należy wykazać się dozą empatii w stosunku do drugiego człowieka. Seniorzy mają często opory przed kontaktem z nieznaną im osobą, jednak wczuwając się w ich sytuację, na pewno lepiej zrozumiesz ich motywację, co pomoże Ci znaleźć optymalne rozwiązanie problemu. Dzięki empatii łatwiej Ci będzie nawiązać bliską więź z osobą starszą, co wpłynie korzystnie na Ciebie oraz na nią. Poza tym wraz ze zdobywanym doświadczeniem zaczniesz sobie lepiej radzić z wyzwaniami pojawiającymi się przy opiece.

Serdeczność

Szczery uśmiech na twarzy i życzliwość w stosunku do podopiecznego pozwoli Ci uzyskać jego akceptację i ułatwi wzajemne relacje. Profesjonalna opiekunka musi mieć dużo naturalnej sympatii do osoby starszej, bez tego współpraca będzie praktycznie niemożliwa. Warto mieć na uwadze, że ciepło otrzymane od drugiego człowieka jest bardzo ważne dla seniorów, zwłaszcza tych zmagających się z samotnością.

Stanowczość w działaniu

Opieka nad osobami starszymi cierpiącymi na demencję czy Alzheimera wymaga nie tylko cierpliwości, ale również stanowczości, która przejawia się umiejętnością negocjacji. W jakich sytuacjach takie zdolności mogą być pomocne? Między innymi, kiedy osoba starsza nie będzie chciała przyjąć leków, wziąć kąpieli lub będzie chciała wyjść z domu bez opieki. Schorzenia neurologiczne mogą prowadzić do wielu trudnych sytuacji, w których spokojny, ale stanowczy ton może okazać się nieoceniony.

Odpowiedzialność i pracowitość

Osoba pracująca na stanowisku opiekunki osoby starszej jest odpowiedzialna za dopilnowanie wielu spraw – podawanie leków o ustalonej porze, zadbanie o higienę osobistą seniora, czuwanie nad jego zdrowiem i obserwowanie wszelkich zmian. Odpowiedzialność i pracowitość to cechy, dzięki którym praca będzie łatwiejsza, a senior będzie miał odpowiednią opiekę. Ceniona będzie również umiejętność organizacji czasu. Wielu seniorów posiada własny rytm dnia z rytuałami o wyznaczonych godzinach i ustalonymi porami posiłków. Organizowanie aktywności codziennej, czynności pielęgnacyjne, przygotowywanie i podawanie posiłków wymagają od opiekuna umiejętności dokładnego określania zakresu obowiązków i planowania wszystkich czynności w czasie.

Podsumowanie

Rozważając podjęcie pracy jako opiekunka osób starszych, musisz zastanowić się, czy jest to dobra ścieżka kariery dla Ciebie. Serdeczność, empatia i łatwość w nawiązywaniu kontaktów to kluczowe cechy, jakie powinny Cię wyróżniać. Jeśli spełniasz powyższe wymagania, to oferta naszej agencji jest stworzona dla Ciebie. Z nami możesz rozpocząć satysfakcjonującą i dobrze płatną karierę w Niemczech!