Zwykle opiekę nad seniorami sprawują kobiety, które z założenia są wrażliwsze i bardziej wyrozumiałe. Jednak czy oznacza to, że jest to praca tylko dla pań? Nie! W tym artykule przełamujemy ten stereotyp. Przeczytaj i dowiedz się, jakie kryteria muszą spełniać opiekunowie osób starszych w Niemczech i dlaczego coraz częściej zdarza się, że są to mężczyźni. Zapraszamy do lektury!

Kobieta czy mężczyzna – kto lepiej sprawdza się w roli opiekuna?

Na to pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że to opiekunki lepiej sprawdzają się w tej roli. Dlatego kobiety były zazwyczaj rekrutowane do pracy, bo one:

  • najczęściej wychowują dzieci,
  • zajmują się domem,
  • sprawnie oraz szybko reagują na wszelkie niepowodzenia.

Niestety, panie gorzej znoszą rozłąkę z najbliższymi. Dla mężczyzn zaś, którzy m.in. częściej wyjeżdżają w delegacje służbowe, opuszczenie rodziny na kilka tygodni nie stanowi tak dużego problemu. Z pewnością jest to dla nich mniej stresujące.

Co przemawia na korzyść kobiet jako opiekunek?

Wiele agencji pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech zatrudnia najczęściej kobiety, bo jako matki z założenia są bardziej:

  • opiekuńcze,
  • troskliwe,
  • zaradne,
  • opanowane w stresujących sytuacjach.

Panie zazwyczaj potrafią też dobrze gotować, a właśnie tego bardzo często wymagają agencje od kandydatek na opiekunki. Warto podkreślić, że wiele seniorek lepiej czuje się w towarzystwie pań. Są z nimi swobodniejsze w rozmowie i mniej się krępują, np. podczas codziennej pielęgnacji i pomocy w wykonywaniu czynności związanych z higieną osobistą. Statystycznie, to kobiety wykazują większą empatię niż panowie – szybciej reagują na zmiany nastrojów swoich podopiecznych i umieją rozładować napięcie.

Co przemawia na korzyść mężczyzn?

Panowie coraz chętniej rekrutują się do pracy jako opiekunowie osób starszych w Niemczech. Mają wiele cech, które niekiedy są nieodzowne podczas pielęgnacji seniora. Na korzyść mężczyzn przemawia:

  • większa siła fizyczna,
  • cierpliwość,
  • asertywność.

Podobnie jak seniorki wolą, aby to kobiety zajmowały się nimi, tak samo mężczyźni, chętniej decydują się na pomoc pielęgniarzy czy sanitariuszy. Mniej się przy nich krepują podczas wykonywania porannej czy wieczornej toalety. Silniejsi panowie lepiej też radzą sobie, gdy trzeba podnieść seniora i wsadzić go do wanny, przenieść na łóżko czy na wózek inwalidzki.

Panowie w roli opiekuna osób starszych

Stereotyp pracującego mężczyzny i kobiety dbającej o dom coraz częściej zostaje przełamywany. Panowie otwarcie mówią o tym, że wspólnie z partnerkami prowadzą dom i po równo sprawują opiekę nad dziećmi. Choć utarło się przekonanie, że to kobiety wykazują większą empatię i wrażliwość, z doświadczenia wiemy, że również Panowie nawiązują ze starszymi bliskie relacje pełne sympatii, cierpliwości i troski. Dlatego zachęcamy do składania swoich kandydatur również mężczyzn, którzy dokładnie i z pełnym zaangażowaniem wypełniają swoje obowiązki na tym stanowisku.

Kryteria, które muszą spełniać opiekunowie osób starszych

Co ważne, w opiece nad seniorami kluczowe jest doświadczenie. Najlepiej, gdy jest ono udokumentowane świadectwami. Duże znaczenie ma również wolontariat w DPS-ach czy hospicjach. Przydatne mogą okazać się też różne kursy, np. z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Wymagane będą również kompetencje miękkie. Praca z osobami starszymi wiąże się z sytuacjami, w których należy wykazać się dużą cierpliwością, asertywnością i empatią. Nowy opiekun to dla seniora zupełnie nowa, stresująca sytuacja. Umiejętność nawiązywania kontaktu, budowania relacji i życzliwość, która pomoże przełamać tzw. pierwsze lody, będą wskazane i pomocne. Takie cechy pozwolą stworzyć przyjazną atmosferę potrzebną zarówno osobie starszej, jak i opiekunowi.

Opiekunka czy opiekun muszą szybko reagować i umieć odnaleźć się w każdej sytuacji. Często ich podopieczni są bardzo schorowani, przyjmują lekarstwa, a niekiedy wymagają fachowego wsparcia przy najprostszych, codziennych czynnościach. Z reguły agencje pracy przy naborze dokładnie określają wymagania, jakie powinni spełniać kandydaci, chcący wyjechać do Niemiec.

Warto więc przed wysłaniem swojego CV:

  • zapoznać się z ofertą,
  • odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej,
  • skompletować wszystkie dokumenty.

Wskazana jest też znajomość języka niemieckiego – przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Pamiętaj, że to Ty będziesz przebywać przez cały dzień z podopiecznym, chodzić do sklepu na zakupy czy też prowadzić z seniorem przyjacielskie pogawędki. Dlatego przed wyjazdem do pracy za granicą polecamy zapisać się na specjalne kursy językowe dla opiekunów, które odbywają się w małych grupach.

Panowie pilnie poszukiwani!

Mamy nadzieję, iż udało nam się przełamać stereotyp, że tylko panie nadają się na opiekunki seniorów. Na pewno nie jest to zajęcie dla każdego. Jeśli jesteś zdecydowany, aby podjąć pracę jako opiekun osoby starszej w Niemczech, skontaktuj się z nami. Gwarantujemy godne zarobki, legalne zatrudnienie i przejrzyste warunki umowy. Na każdym etapie współpracy możesz też liczyć na pomoc koordynatora. Na senior-vitae.pl znajdziesz aktualne oferty pracy przy osobach starszych – przejrzyj je już dziś i znajdź wymarzoną pracę, która przyniesie Ci mnóstwo satysfakcji.