Jeśli Jesteś zdecydowana, aby zajmować się osobami starszymi w Niemczech, dowiedz się, na czym będzie polegała Twoja rola, jako opiekunki (lub opiekuna – nasze oferty dedykujemy zarówno kobietom, jak i mężczyznom). Jeśli masz już doświadczenie w tym zakresie, zapewne opieka nad seniorem nie będzie stanowiła dla Ciebie problemu. Gdy jednak po raz pierwszy podejmujesz taką pracę, zapoznaj się ze wszystkimi informacjami i nie bój się zadawać pytań. Na wszystkie udzielimy Ci wyczerpującej odpowiedzi.

Zakres obowiązków, jakie otrzymują opiekunowie osób starszych, może się różnić ze względu na stan zdrowia seniora albo wymagań, jakie stawiają jego bliscy. Oznacza to, że będziesz albo będziesz potrzebna np. tylko do codziennej pielęgnacji podopiecznego, albo przyjdzie Ci wykonywać wiele innych obowiązków.

W tej pracy z pewnością przyda się cierpliwość i empatia, jak również szybka adaptacja w nowych warunkach oraz łatwość nawiązywania kontaktów. Podopieczni, którym zapewniamy wsparcie, cierpią na różnorodne choroby fizyczne, jak również zaburzenia takie jak np. Alzheimer, demencja starcza, miewają kłopoty z pamięcią. Niektórzy seniorzy są niepełnosprawni i poruszają się tylko na wózku. Z tych względów wszyscy wymagają na co dzień stałej opieki ze strony wykwalifikowanych opiekunów.

Zamieszkując tymczasowo z podopiecznym i pomagając mu, bierzesz na siebie w pewnym sensie odpowiedzialność za to, jak komfortowe będzie jego życie.

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech – obowiązki opiekunki

Jaki zakres obowiązków czeka zazwyczaj na opiekunkę lub opiekuna podejmujących się opieki nad osobami starszymi w Niemczech? Należy do nich m.in.:

 • pomoc w higienie osobistej – przy myciu, kąpieli pod prysznicem, przy myciu i czesaniu włosów, zmianie pieluch i wielu innych czynnościach pielęgnacyjnych,
 • wsparcie we wstawaniu, siadaniu, przemieszczaniu się – np. z łóżka na wózek inwalidzki i odwrotnie, w chodzeniu po domu i poza domem,
 • pomoc przy spożywaniu posiłków i napojów – np. karmienie osoby starszej, podawanie jej picia,
 • ubieranie lub przebieranie seniora,
 • towarzyszenie podopiecznemu podczas wizyt u lekarza, spotkań rodzinnych, wizyt u znajomych,
 • kupowanie leków i dopilnowanie, aby przyjmował je zgodnie z zaleceniami lekarza,
 • aktywizacja podopiecznego – jeśli stan zdrowia seniora na to pozwala, mogą to być np. spacery, wspólne czytanie książek, oglądanie filmów oraz organizacja wielu innych zajęć, które mogą pozytywnie wpływać na stan psychofizyczny,
 • prowadzenie domu – polega najczęściej na robieniu zakupów, praniu, prasowaniu, wyrzucaniu śmieci oraz sprzątaniu.

Podejmując się opieki nad seniorem w Niemczech, możesz być pewna/y, że w umowie pojawią się jasno sformułowane obowiązki, jakie będziesz miał/a do wykonania i tylko w tym zakresie będziesz za nie rozliczana/y. Jednocześnie masz prawo do prywatności, przerwy w wykonywanej pracy oraz odpoczynku w swoim pokoju.

Opieka nad seniorem – praca od zaraz w Niemczech

Zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze w Niemczech jest bardzo duże i dlatego zdarzają się sytuacje, że opiekunki lub opiekunowie mogą zacząć pracę praktycznie od zaraz. Wynika to z tego, że inne osoby np.

 • nie spełniły oczekiwań seniora bądź jego bliskich,
 • z powodów zdrowotnych lub rodzinnych musiały przerwać wykonywane obowiązki,
 • skończyły kontrakt i nie chcą go przedłużać.

Jeśli odpowiada Ci:

 • termin,
 • zakres czynności, jakie będziesz musiał/A wykonywać,
 • region w Niemczech, do którego wyjedziesz,
 • spełniasz wymagania i oczekiwania osoby, którą będziesz się opiekować,

to możemy postarać się, aby jak najszybciej dopełnić wszystkich formalności. Gdy jednak dana oferta pracy nie jest do końca taka, jaką chciałabyś (CHCIAŁABYŚ) podjąć (obowiązki, wynagrodzenie itd.), lepiej zaczekaj na lepszą. Czasami warto uzbroić się w cierpliwość i trafić w miejsce, w którym będziesz się dobrze czuł/a i realizowała się zawodowo.

W niektórych przypadkach potrzebna jest również opiekun/ka osób starszych tylko na zastępstwo za kogoś innego. Takie sytuacje mają często miejsce np. w okresie Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy czy podczas wakacji. Tego rodzaju oferty pracy również znajdziesz w naszej agencji.

Sprawdzone oferty pracy – pomoc w opiece nad seniorem w Niemczech

Decydując się na współpracę z naszą agencją, masz pewność, że każda oferta pracy dotycząca opieki nad seniorem na terenie Niemiec jest sprawdzona. Mamy już wieloletnie doświadczenie w tej branży i renomę. Zaufało nam wiele takich OSÓB, jak Ty, jak również seniorów, którzy potrzebowali wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

Wybierając którąkolwiek z naszych propozycji, musisz się liczyć z tym, że Jesteś w ciągłej dyspozycji dla swojego podopiecznego i rzetelnie wykonywać swoje obowiązki. W opiece nad osobami starszymi u naszych zachodnich sąsiadów niezbędna jest znajomość języka niemieckiego co najmniej w stopniu komunikatywnym. To znacznie ułatwi Ci kontakt nie tylko z samym seniorem i jego bliskimi, ale również funkcjonowanie w nowym środowisku.

W realizacji codziennych obowiązków ważna jest sprawność fizyczna. Stan Twojego zdrowia będzie miał znaczenie przy wykonywaniu różnych czynności wysiłkowych takich jak, chociażby podnoszenie podopiecznego czy mycie lub ubieranie go.